ХАРЧУВАННЯ ДІТЕЙ

 

ДО ВІДОМА БАТЬКІВ!

 

Відповідно до статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001р. №2628 -III (із змінами), Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» від 23.12.97р. №771/97- ВР (із змінами), на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах» від 22.11.2004 р. № 1591, Постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 р.№116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних,учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладенням податком на додану вартість», На виконання рішення Одеської міської ради від 21.01.2016 № 1331- VII «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 27.08.2014 року №5233- VI «Про встановлення вартості харчування учнів та вихованців в закладах освіти м. Одеси», наказу департаменту освіти та науки Одеської міської ради від 22.08.2017  №363 «Про організацію харчування учнів  та вихованців закладів освіти комунальної власності територіальної громади м. Одеси у 2017/2018 навчального році »

 вартість харчування дітей з 01 вересня 2017 року за 1 день перебування в дошкільному закладі становить:

   з 2 до 3 років = 29,40 грн., з них:

17,64 грн. (60%) - за рахунок батьків;

11,76 грн. (40%) – за рахунок місцевого бюджету.

з 3 до 6 (7) років = 42 грн., з них :

25,20 грн. (60%) - за рахунок батьків;

16,80 грн. (40%)– за рахунок місцевого бюджету.

 

ДІТИ З БАГАТОДІТНИХ СІМЕЙ   відповідно до :

      -   п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243  «Про 

     невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів»;

-  п.2.3. Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і  комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затверджених наказом  МОН України від 21.11.2002 № 667;

-  рішення Одеської міської ради (далі ОМР) від 12.12.2016 р. №1331-VIІ «Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 27.08.2014р. №5233-VI «Про встановлення вартості харчування учнів та вихованців у закладах освіти м.Одеси»

сплачують 50% від 60%,які сплачують батьки  за харчування дітей, а саме:

              - з 2 до 3 років = 8,82 грн.

              - з 3 до 6 (7) років = 12,60 грн.

 

Діти пільгових категорій:

- сироти та під опікою;

- інваліди; 

- малозабезпечені

харчуються безкоштовно (за рахунок місцевого бюджету).

 

 В літній оздоровчий період з 01 червня по 31 серпня  вартість харчування дітей  збільшується на 10% .Організується перехід на   4-х разове харчування дітей, за рахунок введення  другого сніданку: соків,фруктів.

Порядок оплати за харчування дитини:

- оплата вноситься в банк по квитанції до 10 числа за місяць на перед (згідно наказу МОН України від 21.11.2002 №667 п.2.7 ( із змінами ).
- перерахування оплаченої квитанції з причин хвороби дитини здійснюється у наступному місяці;
- батьки пред'являють сплачену квитанцію вихователю;
-пільгова оплата за дошкільний заклад надається після подачі завідувачу дошкільного закладу відповідних документів на пільги. Перерахунок відбувається з моменту подачі документів;
- у випадку відсутності дитини в дошкільному закладі батьки повинні прийти за квитанцією і заплатити її, повідомивши про це вихователя.

Особливості дитячого харчування

У дитячому харчуванні є свої особливості і свої підводні камені. Основна відмінність дитячого організму від дорослого полягає в тому, що дитячий організм фізично продовжує рости, тоді як для дорослого організму час фізичного зростання закінчується за різними джерелами у 18/25 років (в залежності від статі).
Так як білок основний і незамінний «будівельний матеріал» людського організму, дитині необхідно значно більше білків, ніж дорослому. Знаючи про це, багато дорослих намагаються складати для харчування дитини високобілкові раціони, забуваючи про те, що навіть у звичайних «дорослих» стравах кількість білка значно більше, ніж в грудному молоці.
У дітей досконало функціонують регуляторні механізми, що управляють виробленням і витратами енергії. Організм дитини завжди добре знає, що саме йому потрібно і у якій кількості. Однак, при великій кількості солодощів та різних смачних духмяних страв (жарених, жирних, зі спеціями, приправами тощо) апетитом буде керувати вже не фізіологічна потреба, а язик (смакові рецептори).

 

 

Пропонуємо основні правила харчування дітей.


1. Про режим і почуття голоду. Не варто особливо чітко і ретельно дотримуватись режиму харчування. Про який обід рівно о 12.00 може йти мова, коли в цей момент потрібно запускати ракету або вкладати ляльку спати? Ці справи для дитини не менш важливі, ніж для дорослого цікава робота, відпочинок. Їжа без почуття голоду та без задоволення, як ми знаємо, на користь не піде. І нехай малюк грається, - коли зголодніє, сам прибіжить додому. І не біда, якщо він поїв не три рази протягом дня, а два або п’ять разів. При нормальному наборі продуктів і страв та відсутності насилля не буде ні переїдання, ні недоїдання.

2. Про апетит і насилля. Часто дітей умовляють з'їсти «за маму, за тата, за діда, за бабу…» або навіть приймати вольове рішення: «Не вийдеш з-за столу, поки не з'їсти все…». А уявіть себе на місці дитини, якщо перед вами з подібним наказом поставлять горщик каші або борщу? Дитина не хоче їсти, тому що на денний момент для її організму ця їжа не потрібна, тільки й всього. Інколи, правда, не без примх, але це лише тоді, коли дитина не голодна!
Апетит може з'явитися через годину, і не варто на це ображається, на те й ми дорослі, щоб запастись терпінням. Це нормально. Але апетит не на печиво, не на цукерки, а на кашу, картоплю, молоко або яблуко!

3. Про харчування під час хвороби. Окремо зупинимось на харчуванні дитини під час хвороби. Дуже широко розповсюджена практика відгодовування нездорових дітей. Серед багатьох дорослих панує думка, що організму потрібні додаткові сили для боротьби з хворобою.
Парадокс полягає якраз в тому, що сили дійсно потрібні і організм мобілізує всі ресурси на відновлення порушеної рівноваги організму. І їсти хворому не хочеться якраз тому, що вся його енергія «працює» з хворобою і її просто не залишається на переварювання їжі. Спрацьовує тваринний інстинкт, направлений на виживання, і їжа «не йде». Не випадково підчас хвороби звірі не торкаються їжі, навіть тієї, що лежить перед носом! 
І примусове «лікувальне» годування в таких випадках завдає пряму шкоду нашим дітям (як, втім, і дорослим). Багато випадків дитячих смертей від хвороб можна було б попередити, якби неграмотні в цьому питанні мами та бабусі не «запихали» в дітей таку небажану для них в цей час їжу…
Найкраще запропонувати хворій дитині тепле пиття – кислий морс, чай з медом тощо (але не молоко, яке при простудах «працює» на хворобу). За бажанням дитини – каші, салати, печена картопля, вчорашній хліб, а ще краще – фрукти або сухофрукти. Але тільки за бажанням, коли дитина сама згадає про їжу і просить їсти! І поки буде підвищуватись температура тіла, кожен день ставить клізми (кімнатної температури).

4. Про можливість вільного вибору. У щоденному харчуванні найліпше запропонувати дітям самим обирати з наявних на даний момент на столі продуктів. Таким чином сама собою вирішується проблема «збалансованого раціону харчування».

5. Про поєднання продуктів. Фрукти можна давати дітям без обмежень. Вони дуже корисні і з'їсти понад норму їх практично неможливо. Однак, у випадку відмови і від них примушувати дитину не варто, будьте терплячими. Адже при дефіциті якого-небудь вітаміну або мікроелементу в організмі дитини, можете повірити досвіду, дитина сама «накинеться» на необхідні їй яблуко або зелень (чи не спостерігали ви, як при дефіциті Са діти з радістю уплітають крейду).

6. Про м'ясо та білки. Багато людей вважають, що діти немовби не можуть нормально рости без м'яса. Звичайно, це не так, що й доводить досвід багатьох сімей. Крім того, надлишок будь-яких білків шкідливий. Білкову їжу можна давати дітям один чи два рази на день, за їх бажанням, але не переймайтеся, якщо зпоміж запропонованих страв дитина обере не сирну запіканку або горохову кашу, а рис або картоплю (бажано печену).

7. Про молоко в дитячому харчуванні. Молоко – чудова їжа для дітей. Але змішувати його з крохмалями, і зокрема, варити каші на молоці небажано. І хоча неможливо не признати, що дитячий організм переварює такі поєднання краще ніж дорослі, шкода від таких страв однаково велика. Найкраще їсти молоко (кімнатної температури або тепле, але не з холодильника) як окремої страви.

8. Про солодощі. Якщо й пропонувати їх дитині, то хоча б не після прийняття їжі. Можна перед їжею за півгодини, за годину. Зазвичай дорослі роблять навпаки.

9.  Про воду. Щодо води, то її, як правило, дають дітям стільки, скільки вони хочуть. Воду ліпше брати відстояну або пропущену через побутовий фільтр.

10. Про дитячий феномен. На відміну від дорослих дитина майже ніколи не їсть про запас, на намагається заглушити їжею поганий настрій і, як наслідок, не переїдає. Тому після їжі вона може бігати, купатися, гратися в рухливі ігри без усякої шкоди для здоров'я.